• Dołącz do Nas:)

          • Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żychlinie jest szkołą z wieloletnim doświadczeniem – w tym roku obchodzi 76-lecie istnienia. Misją szkoły jest tworzenie przyjaznej atmosfery i zapewnienie komfortowych warunków nauczania, sprzyjających nabywaniu wiedzy przez uczniów oraz stwarzanie im szansy na dalszą edukację. Biorąc po uwagę położenie geograficzne oraz środowisko, szkoła robi wszystko, by wyrównać szanse swoich uczniów w starcie w dorosłe życie. 

            W  Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza jest niewielką szkołą, klasy i grupy są mało liczne, co sprzyja procesowi uczenia się. W szkole panuje przyjazna atmosfera, uczniowie są zżyci ze sobą i nauczycielami, czują się bezpiecznie. Wiedzą, że mogą liczyć na pomoc w każdej sytuacji. Zajrzyj do Nas:)
            Relacje są oparte na szacunku, szczerości i tolerancji. W szkole odbywają się debaty, podczas których merytorycznie omawiane są również trudne tematy społeczne. Nauczyciele i uczniowie podejmują wiele działań, w efekcie których młodzież cechuje się otwartością, dojrzałością, zaangażowaniem w sprawy ważne. Uczniowie są kreatywni, chętnie dzielą się wiedzą i umiejętnościami, angażują się w imprezy lokalne organizowane w naszym mieście. Wykazują postawy patriotyczne. Potrafią współpracować, są odpowiedzialni. Są dobrymi organizatorami. Przedsiębiorczy i śmiali, nie mają oporów przed występami publicznymi, występami w mediach. Są żądni wiedzy, ambitni, rozwijają swoje pasje, mają sprecyzowane plany na przyszłość. Nauczyciele i dyrekcja są otwarci na propozycje aktywności i działań uczniów – wspierają ich inicjatywy.

             Bazę dydaktyczną szkoły tworzą: 23 sale lekcyjne, w tym pracownia komputerowa wyposażona w 15 nowoczesnych zestawów komputerowych z dostępem do Internetu, biblioteka – około 25 000 woluminów, muzeum, świetlica, kuchnia, stołówka i pełnowymiarowa hala sportowa, boisko „Orlik”, boisko do koszykówki i tenisa, aula teatralna. Współpracujemy z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Politechniką Łódzką, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie – Zakład Immunohematologii. We współpracy z samorządem lokalnym i rodzicami  oraz sponsorami zewnętrznymi, poprzez czynny udział w projektach unijnych i krajowych szkoła podejmuje działania wzbogacające warunki lokalowe i wyposażenie. Zapraszamy do Naszej Szkoły:)

             Dzięki analizie, wdrażanym wnioskom, planowaniu, stale poszukujemy  nowych możliwości, które udoskonalą proces edukacyjny i poszerzą ofertę szkoły.

            Mocną stroną jest bardzo dobrze wykształcona kadra. Nauczyciele posiadają pełne wykształcenie oraz wymagane kwalifikacje – wszyscy ukończyli wyższe studia magisterskie, w tym znacząca większość posiada dodatkowe kwalifikacje do nauczania drugiego, a nawet trzeciego przedmiotu. Opiekę nad uczniami sprawują pedagog, psycholog, logopeda, pielęgniarka. Wykształcona, kompetentna, oddana swojej szkole kadra pedagogiczna jest znaczącym kapitałem placówki.Nauczyciele dokonują refleksji i samoewaluacji swoich działań, stosują różnorodne formy i metody nauczania, nieustannie rozwijają się indywidualnie. 

            Mocną stroną szkoły są rodzice, którzy jako partnerzy współtworzą ją i uczestniczą w jej życiu. W szkole działa Rada Rodziców inicjując działania wspierające pomysłami i finansami jej pracę. Rodzice uczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących zatwierdzania podstawowych dokumentów pracy szkoły, organizacji uroczystości szkolnych, wycieczek, zabaw i imprez.

            Szkoła w swojej tradycji jest związana z Żychlinem i najbliższym regionem. Placówka oprócz zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizuje edukację: patriotyczną, regionalną, zdrowotną, ekologiczną, czytelniczą i wychowania komunikacyjnego. Na terenie liceum działa grupa mundurowa - Jednostka Strzelecka 1024 Żychlin. Uczniowie wchodzący w skład jednostki strzeleckiej realizują innowację pedagogiczną – „edukacja do służb mundurowych”. Biorą też czynny udział w wielu uroczystościach lokalnych o charakterze patriotycznym.

            Uczniowie osiągają dobre wyniki na sprawdzianie zewnętrznym, biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i tematycznych, turniejach wiedzy oraz uczestniczą w zawodach sportowych na różnych szczeblach, gdzie osiągają wysokie lokaty.

             Uczniowie rozwijają swoje  zainteresowania i zdolności, uczestnicząc w zajęciach: kół przedmiotowych(koło chemiczne, biologiczne), zajęciach przygotowujących do matury (fakultety z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki), SKS, chóru szkolnego, zajmując się szkolnym radiowęzłem, sprzętem audio-wizualnym (nagłośnienie i oświetlenie na auli, kamerka szkolna), prowadząc profil szkoły w mediach społecznościowych. Szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku, pełniąc, obok funkcji oświatowych, także funkcję ośrodka integrującego społeczeństwo miasta i regionu.

             Szkoła realizuje działania wychowawcze i profilaktyczne, eliminujące zagrożenia i wzmacniając pożądane zachowania, będące odpowiedzią na potrzeby uczniów i lokalnego środowiska. Analizuje je i w razie potrzeby modyfikuje. Działania szkoły zapewniają uczniom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Społeczność szkolna przestrzega ustalonych w szkole zasad, a wzajemne relacje oparte są na szacunku i zaufaniu.

            Szkoła, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników egzaminów maturalnych i ósmoklasisty, co umożliwia podejmowanie adekwatnych działań wspierających i kształtujących kompetencje kluczowe uczniów oraz indywidualne podejście do każdego z nich. Dla podniesienia jakości pracy szkoły prowadzi się badania wewnętrzne. Dowiaduje się również, jak placówka jest odbierana w środowisku lokalnym. Na podstawie sformułowanych wniosków i rekomendacji podejmuje się odpowiednie działania, które są następnie analizowane  i – w razie potrzeby - modyfikowane.

            Zarządzanie szkołą oparte na wnioskach ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego służy jej rozwojowi, gdyż zapewnia bezpieczeństwo, tworzenie warunków do skutecznej realizacji zadań szkoły oraz współpracę z organizacjami i instytucjami zewnętrznymi, które pomagają zaspokoić jej potrzeby, same przy tym odnosząc korzyści.

            Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami w celu realizacji założonych celów, rozwoju zainteresowań uczniów, uatrakcyjnienia oferty zajęć, podniesienia jakości edukacji. Współpraca z uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi (- Uniwersytet Łódzki, - Szkoła Pamięci SENSO, - Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu, - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (dr hab. N. med. Damian Gaweł Kierownik Zakładu Immunochematologii  jest absolwentem naszego liceum), - Uniwersytet Medyczny w Łodzi)pozwala rozwinąć uczniom wiedzę, uporządkować ją, poszerzyć, przećwiczyć umiejętności praktyczne podczas zajęć edukacyjnych (warsztaty wykłady, laboratoria, szkolenia dla nauczycieli i młodzieży) organizowanych w szkole i w w/w instytucjach. Współpraca z gminnymi placówkami oświatowymi (- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żychlinie, - Przedszkole nr 1) pozwala licealistom dzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami, co chętnie czynią – przy okazji wiedzę tę utrwalając (młodsze dzieci są zapraszane na organizowane przez licealistów warsztaty przyrodnicze, licealiści odwiedzają młodszych kolegów podczas akcji klimatycznych, Inwazji Mikołajów, rozmawiając o wolontariacie i mediach społecznościowych). Współpraca nawiązana z fundacjami i ośrodkami trenerskimi i szkoleniowymi (Fundacja Pro-Aperte, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna), pozwala zindywidualizować podejście nauczyciela do ucznia, ale również ucznia do drugiego człowieka.

            Uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Żychlinie są zżyci ze środowiskiem lokalnym, a środowisko lokalne ze szkołą. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy z Centrum Promocji Gminy Żychlin, Żychlińskim Domem Kultury oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi (- Żychlińskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Adaś”, - „Cztery Łapy” Żychlin, - Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, - Volley Team Żychlin)  uczniowie szkoły są często aktywnymi uczestnikami gminnych imprez i uroczystości, uatrakcyjniając je i biorąc udział w ich przygotowaniu, co rozwija ich umiejętności społeczne, organizatorskie, przedsiębiorczość, patriotyzm. Współpraca z organizacjami pomocowymi (- Parafia p/w Piotra i Pawła w Żychlinie, - UNICEF, - Fundacja WOŚP, - Dom Pomocy Społecznej w Pniewie, - Dom Dziecka w Płocku) wpływa na rozwinięcie w uczniach empatii i chęci pomocy innym, chętnie angażują się oni w akcje wolontaryjne.

            Współpraca z instytucjami tj. Policja, Państwowa Straż Pożarna poprawiła poczucie bezpieczeństwa, znajomość prawa i zagrożeń wśród uczniów. Wiele akcji podejmowanych wspólnie z bibliotekami: Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną filia w Kutnie oraz Miejsko – Gminną Publiczną Biblioteką w Żychlinie przełożyło się na zwiększenie czytelnictwa, poszerzenie horyzontów naszych uczniów.

            Współpraca z Narodową Agencją w ramach programu Erasmus Plus przełożyła się na zwiększenie umiejętności językowych licealistów, a także na poszerzenie ich światopoglądu, poznanie innych kultur, nawiązanie ciekawych znajomości.

            Współpraca dyrektora z różnymi lokalnymi instytucjami i firmami sprzyja sprawom ekonomicznym i sprawia, że zarządzanie placówką jest efektywne i skuteczne, zaś szkoła jest rozwojowa.

            Wszystkie te działania powodują, że uczniowie szkoły mają równe szanse w dalszej karierze edukacyjnej i zawodowej jak ich rówieśnicy z dużych miast.

            Współpraca szkoły z organizacjami i instytucjami daje szerokie korzyści środowisku lokalnemu. Przede wszystkim zapewnia integrację między lokalną społecznością a społecznością szkolną. Mieszkańcy w różnym wieku mają możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, zajęciach, imprezach. Imprezy gminne są wzbogacane programem w wykonaniu uczniów, miasto i gmina są promowane w Polsce i na świecie. Osoby potrzebujące pomocy zarówno materialnej jak i pedagogiczno – psychologicznej mogą na nią liczyć. Działania szkoły, wykorzystujące nawiązaną współpracę, umożliwiają pokrycie części kosztów wyjazdów edukacyjnych, warsztatów i zajęć dodatkowych, co wiąże się z mniejszym obciążeniem budżetu rodziców przy równoczesnym bogactwie edukacyjnym zajęć.

            Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żychlinie swoją aktywną działalnością i podejmowanymi akcjami, trwale i pozytywnie wpisało się w wizerunek miasta i gminy oraz w świadomość jej mieszkańców.